Rozwód – walka o pieniądze?

Rozwody bardzo często kończą się bitwą o zgromadzony majątek rodziny oraz alimenty od współmałżonka. W niektórych przypadkach żywiciel rodziny twierdzi, że jej dochody spadły, a zobowiązania wzrosły, co prowadzi do zmniejszenia zdolności do płacenia alimentów na współmałżonka oraz alimentów na dzieci. Sprawdź poniżej co możesz zrobić w takiej sytuacji

Adwokaci w sprawach rozwodowych

Prawnicy nie jednej kancelarii widzieli, w niektórych sprawach rozwodowych żywicieli rodzin, którzy obniżyli sobie wynagrodzenia, stracili pracę specjalnie lub zwiększyli zobowiązania z powodu przykładowo zaciągniętych kredytów lub nawet nagłego przejścia na emeryturę. Oczywiście, nie zawsze jest to działanie celowe, ale dużo takich spraw to mistyfikacje.

Zarobki oczami sądów

Sądy w Polsce pozwalają sędziom „przypisywać” dochody w sprawach rozwodowych. Sądy wskazać dochód współmałżonka od, którego domagane są alimenty na podstawie przeszłych dochodów lub wykazanego potencjału zarobkowego – np. ze względu na wykształcenie lub wykonywany zawód.

Sądy zazwyczaj są negatywnie nastawione wobec tych, którzy próbują ukryć dochody i majątek przed sądem w sprawach rozwodowych – zwłaszcza jeśli nagle okaże się, że jedna ze stron nagle straciła cały majątek i stoi na skraju ubóstwa. Trzeba z pewnością wykazać, iż jest to dzieło przypadku.

Kiedy sądy decydują się na wyższe alimenty?

Jak wspomnieliśmy – sąd może szacować przyszłe dochody osoby, od której domaganie są alimenty. Dzieje się tak w przypadku nagłej utraty dochodów, które wskazuje na umyślne działanie. Szczególnie jeśli:

  • Prowadził dobrze prosperującą firmę
  • Odmawia pracy
  • Posiada majątek w różnych aktywach, których nie chce ujawnić
  • Otrzymuje gotówkę za wykonywaną pracę

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *